Co očekávat od dentální hygieny a proč by ji měl absolvovat každý z nás?
Dentální hygiena je nový podobor stomatologie, který vznikl na základě neustále se zvyšující prevalence onemocnění dutiny ústní. Se zubním kazem či zánětem dásní má zkušenost až 80% populace. Cílem ošetření je preventivně těmto změnám předcházet a dlouhodobě chránit orální zdraví.
Úsměv je nejúčinnější komunikační prostředek a také odraz našeho životního stylu. Říká se, že oko je zrcadlem naší duše a to stejné platí také u zubů.
Základem krásného a zdravého chrupu je pravidelné čištění zubů, které však nemusí být vždy dostačující. Z toho důvodu je vhodné podstoupit profesionální čištění zubů na dentální hygieně minimálně 2x ročně.
„Nejlepší investice je ta do vlastního zdraví“
Vstupní vyšetření
Nezbytným předpokladem pro sestavení léčebného plánu je absolvování komplexního vyšetření dutiny ústní. Posuzuje se kvalita a stav celého závěsného aparátu (zubů, dásní, kosti). Vyšetření by mělo být doplněno také RTG snímkem. Zjištěné potíže jsou s vámi důkladně rozebrány a je navržen nejvhodnější postup ošetření. Ve vstupním vyšetření se snažíme o co největší eliminaci zubního plaku a kamene. Součástí je také výběr vhodných pomůcek k čištění a nácvik jejich správného používání. Na základě tohoto vyšetření je poté doporučen počet pravidelných preventivních kontrol, tzv. recallů.
Air - flow (pískování)
Profesionální čištění a leštění zubů pískováním neboli metoda AIR- FLOW se využívá k odstranění tmavých pigmentací a zubního povlaku. Tato technologie je založena na kombinaci prášku, vody a stlačeného vzduchu. Částice prášku mají schopnost proniknout i do špatně přístupných míst (mezizubní prostory, jamky a rýhy žvýkacích plošek). Denně přichází naše zuby do styku s potravinami či nápoji, které jejich povrch zbarvují (káva, čaj, víno, tabák). Pískování zubů je zcela bezbolestné a vhodné pro každého.
Bělení zubů
Zubní kámen představuje výrazný iritující faktor pro dásně a tkáně v okolí zubu. Jedná se o dlouhodobě neodstraněný povlak, který po několika týdnech začne mineralizovat. Na jeho přeměně se podílí především látky obsažené ve slině. Rychlost tvorby vzniku zubního kamene je vysoce individuální, avšak dá se mu předejít správnou technikou čištění zubů. K jeho odstranění se využívají ruční nástroje (tzv. škrabky) a ultrazvukové přístroje, které přenáší přes koncovku ultrazvukové vlny. Většinou se obě metody doplňují a kombinují.
Bělení zubů je estetický zákrok, kterým jsme schopni dlouhodobě docílit světlejšího odstínu zubů. Barva zubů je do jisté míry dána geneticky (podobně jako barva očí). V mé ordinaci se můžete setkat s velice šetrnou metodou bělení zubů - White dental beauty (domácí bělení), ktere splňuje legislativní požadavky EU. Gely díky přítomnosti hydroxyapatitu (hlavní složky skloviny) zub nejenom bělí ale zároveň regenerují. Předpokladem před bělením je zdravý chrup (bez kazů, zánětu dásní)
Hloubkové čištění
Pro koho je dentální hygiena obzvláště vhodná?
Hloubkové čištění neboli deep scaling představuje neinvazivní výkon, který se využívá pro léčbu parodontózy. Toto onemocnění postihuje všechny tkáně upevňující zub v dutině ústní, tedy závěsný aparát. Největším rizikem je především úbytek kosti. Mezi projevy patří ústup dásní, citlivost obnažených krčků, viklavost až konečná ztráta zubů. Pouze včasná diagnostika a vhodně zvolená léčba zajistí stabilizaci stavu. K tomuto účelu se provádí tzv. uzavřená kyretáž, při které se ručními nástroji pod dásní a v okolí kořene zubů odstraňuje zubní kámen a zánětlivá tkáň. Pro bezbolestnost výkonu se aplikuje povrchová anestezie. Počet návštěv je individuální, závislý na stupni onemocnění.
Těhotenství, fixní rovnátka či protetické práce představují zvýšené nároky na provádění ústní hygieny.
Již během těhotenství by měla nastávající maminka dostat veškeré informace o péči o dutinu ústní u novorozenců a kojenců. Důležitou součástí pro zabezpečení hladkého průběhu těhotenství a zdravého vývoje plodu je minimalizovat vznik patologických změn v dutině ústní.
Rizikovým faktorem pro vznik zubního kazu a zánětu dásní jsou také nejrůznější vady skusu, tedy ortodontické anomálie, které se léčí zejména pomocí fixních aparátků. V okolí rovnátek dochází ke zvýšené kumulaci škodlivého zubního povlaku, který může být příčinou tzv. white spots lézí neboli bílých skvrn (počínající zubní kazy).
I v případě protetických prací (korunek, můstků) platí, že se na nich zubní povlak usazuje stejně, jako na našich zubech. Při zanedbání péče dochází k výraznému snižování jejich životnosti.